Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zamek w Lidzbarku Warmińskim z lotu ptaka

 
Zamek w Lidzbarku Warmińskim z lotu ptaka polskazdrona.pl/zamek-w-lidzbarku-warminskim-186.html Zamek w Lidzbarku Warmińskim, mieście w województwie warmińsko-mazurskim, powstał na przełomie XIV i XV wieku. Lidzbarska posiadłość jest uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Prace budowlane rozpoczęły się w 1350 roku, po przeniesieniu do Lidzbarka Warmińskiego siedziby biskupów warmińskich. Twierdzę wzniesiono na miejscu niewielkiego grodu pruskiego o nazwie Lecbarg, położonego w ramionach rzek Łyny i Symsarny. Zamek chroniony był dodatkowo murami obwodowymi i fosami, zaś przedzamcze, zlokalizowane w południowej części warowni, od zamku właściwego oddzielone było suchą fosą. W powstałych w tym samym czasie przedzamczach mieściły się: stajnia, spichrze i wozownia oraz młyn, tartak, szlifiernia, kuźnia miedzi, folusz i garbarnia. Zamek posiada także piwnice, które służyły jako magazyny żywności i więzienie. Obecnie część piwnic przeznaczona jest na sale ekspozycyjne, w których prezentowane są elementy architektury ogrodowej i armaty z herbami biskupów. Od końca XVI wieku rezydencja lidzbarska zaczęła tracić swój obronny charakter i przekształcać się w okazały dwór książęcy, wyposażony w wytworne sprzęty, biblioteki i dzieła sztuki. W XVII wieku architektura zamku została uzupełniona przez barokowy pałac, dobudowany w 1673 roku przez biskupa warmińskiego Jana Stefana Wydżgę. Pałac rozebrano jednak w latach 1839-1840, a pozostał po nim jedynie zarys fundamentów. W latach 1857-1859, na zlecenie biskupa Józefa Ambrożego Geritza, rozpoczęto przebudowę i adaptację pomieszczeń rezydencji na sierociniec i szpital zakonny. Pierwsze kompleksowe prace konserwatorskie rozpoczęto w 1927 roku, kiedy to też powołano Muzeum Zamkowe. Działalność kulturalną w historycznej twierdzy zainicjowało w 1958 roku Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Pojezierze. W 1961 roku powołało ono Muzeum Warmińskie, które dwa lata później zostało oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Więcej naszych filmów znajdziecie na: polskazdrona.pl/ Bądź na bieżąco i polub nas: facebook.com/polskazdronapl Jesteśmy również na Instagramie malpka polskazdrona.pl instagram.com/polskazdrona.pl/

 


Polskazdrona.pl
 
Data pliku video: 2016-12-13, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  lidzbarski

  Powiat lidzbarski – powiat w województwie warmińsko-mazurskim, którego stolicą jest Lidzbark Warmiński. Oprócz tego zaliczają się do niego gminy: Lidzbark Warmiński, Orneta, Kiwity, Lubomino i miasto Orneta.

  Przepiękne jeziora stanowią jeden z głównych celów turystycznych, a także miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców powiatu. Trzeba wspomnieć o Zamku Biskupów Warmińskich – przepięknej budowli gotyckiej, jako obowiązkowym elementem podczas zwiedzania regionu. Warto wspomnieć, że przez powiat przebiega niezwykle istotny szlak komunikacyjny, którym jest droga krajowa Nr 51 z Olsztyna do przejścia granicznego z Obwodem Kalingradzkim w Bezledach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola